ESKA EGV Serisi Selenoid Vana (Pirinç Gövde)

ESKA EGV-B serisi gaz valfleri (selenoid vana), elektrik enerjisi geldiğinde kapanan normalde açık el ile kurmalı gaz selenoid valfleridir. Normal çalışma esnasında elektrik tüketimi olmadığı için cihazda yıpranma, gürültü, uğultu benzeri olumsuzluklar görülmez ve enerji tasarrufu sağlanır.

Gaz alarm cihazı ya da herhangi bir sinyal üreten cihazdan sinyal alarak hattaki gaz akışını keser ve tekrar elle kuruluncaya kadar kapalı kalırlar. Tahrik mekanizmasına sahip, normalde açık, elle kurmalı olan ve mesken dışında kullanılan emniyet vanasıdır. En çok kullanıldığı uygulama gaz alarm cihazı ile beraber kullanımıdır. Bu kullanım şeklinde herhangi bir gaz kaçağı durumunda alarm cihazından sinyal alarak sisteme olan gaz girişini otomatik olarak keser, tehlike geçtikten sonra tekrar el ile kurularak gaz geçişi sağlanır.

Kurma kolu el ile yukarı çekilip ürün kurulduğunda, orfis yüzeyi açılır ve boru hattındaki gaz kullanıcı tarafına doğru geçişe başlar. Cihazın bobini elektriksel bir sinyal aldığında, valf içerdiği elektromanyetik alanlı sistem ve gaz kesme tertibatı sayesinde milini harekete geçirir ve orfis yüzeyini milinin ucundaki conta vasıtası sızdırmaz bir şekilde kapatır. Valfe sinyal gelmeye devam etse de etmese de gaz akışı artık kapanmıştır ve kurma kolu tekrar elle kuruluncaya kadar da kapalı kalacaktır.

Gaz valflerinin çalışabilmesi için hattın girişi ile çıkışı arasında herhangi bir basınç farkına gerek yoktur, direkt çalışma prensibi ile çalışırlar. Cihaz gazı kestikten sonra, tesisata gazın tekrar verilebilmesi, ancak el ile yeniden kurma (reset) işleminden sonra mümkün olmaktadır. Söz konusu kapanmadan sonra el ile yeniden kurma işlemi, sadece yetkili gaz dağıtım şirketi tarafından yapılmalıdır. Valf mili veya kurma kolu normal çalışma esnasında açık konumdadır. Cihaza 12VDC ve 230VAC gerilim uygulandığında 1 saniyeden daha az bir zamanda otomatik olarak kapanmaktadır.

Valfler işletme şartları altında meydana gelen mekaniksel, elektriksel ve ısıl zorlanmalara karşı dayanıklıdır. Selenoid valfler, besleme geriliminin %110′unda ve %85′inde fonksiyonlarını yerine getirebilirler. Valfler yüksek gerilim, kaçak akım, toprakla, izolasyon direnci, soğuk, kuru sıcak, yaş sıcaklık, kızaran tel ve mahfazanın koruma derecesi şartlarına ve performanslarına uymaktadır. Cihaz yağmurdan ve sudan uzak tutulmalıdır.

Teknik Özellikler

Kullanım Alanı Şehir şebekeleri ve endüstriyel alanlarda bulunan gaz boru hatları
Akışkan Doğalgaz, LPG, Propan, Bütan, Şehir gazı, Hava benzeri aşındırıcı olmayan gazlar
Basınç Sınıfı PN0,5
Maksimum Çalışma Basıncı 0,5 Bar
Pozisyon Normalde açık
Bağlantı 3/4″, 1″ Dişli
Çalışma Voltaj Aralığı 12V, 24V, 48V, 110V, 220V AC ya da DC (diğer voltajlar istek üzerine)
Voltaj Toleransı ± %10
Çalışma Sıcaklık Aralığı ‐20 °C ile 70 °C arası
Akışkan Sıcaklık Aralığı ‐10 °C ile 80 °C arası
Koruma Sınıfı IP65
Operasyon Prensibi Direkt çalışmalı
Gecikme Süresi 1 saniyeden düşük
Tekrar Kurulma Elle
Yol Sayısı 2/2
Malzemeler Gövde ve kapak Pirinç, Plastik malzemeler, Naylon, Kauçuk malzemeler NBR
Malzeme Standartları Pirinç – EN 12164, Kauçuklar – EN 549
Uygun Olduğu Yönetmelikler 2009/142/EC, 2006/95/EC
Uygun Olduğu Standartlar EN 161, EN 13611, EN 60335‐1, EN 60204‐1, EN 60529, BM‐04‐BK‐008