Körüklü Doğalgaz Sayaçları

(G4, G6, G10, G16, G25, G40)

Körüklü doğalgaz sayaçları, düşük kapasiteli doğalgaz hatlarında kullanılan ölçüm elemanlarıdır. İç tesisatta ve evsel uygulamalarda G4 tipi körüklü doğalgaz sayaçları kullanılmaktadır. Yüksek kapasiteli doğalgaz hatlarında ise diyafram gaz sayacı olarak da adlandırılan G6, G10, G16, G25 ve G40 tipi körüklü doğalgaz sayaçları kullanılmaktadır.

Körüklü doğalgaz sayacı hacim transferi prensibi ile çalışırlar. Özel olarak imal edilen diyaframlar insan kalbinin çalışma prensibine benzer bir sistem ile gazın aktarılması ile ölçüm yapmaktadır.

Körüklü doğalgaz sayaçlarında dikkat edilmesi gereken husus ölçüm hassasiyetini uzun yıllar boyunca sağlayabilmesidir. Aksi takdirde ölçüm hataları beklenenin çok üzerinde olabilir.

Ölçüm aralığı itibariyle körüklü doğalgaz sayaçları diğer sayaç modellerine kıyasla avantaj sağlamaktadır. Bununla birlikte en çok 500 mBar çalışma basıncı yüzünden kullanım alanını sınırlanmaktadır.

Körüklü doğalgaz sayacı ülkemizde yaygın olarak bireysel abonelerin ve düşük tüketimli ticarethanelerin doğalgaz ölçümlerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde doğalgaz sayaçlarında uygulanan ölçüm standardı Avrupa ölçüm direktifidir.

Elsel E.C.A., KaleKalıp, Itron, Honeywell ve Natek marka körüklü doğalgaz sayaçlarının satışı yapılmaktadır.